Notariusz i akty notarialne, gdzie jak i z kim?

Wydawałoby się, że zawarcie aktu notarialnego to zwykła formalność, która powinna pójść śpiesznie i gładko. Praktycznie okazuje się, że warto poświęcić nieco czasu na odpowiednie przygotowanie się do zawarcia umowy notarialnej ażeby nie trafić na nieprzewidziane trudności czy również pomyłki pisarskie.

Notariusz bydgoszcz – Jeżeli już chcesz zostać inwestorem w nieruchomości to często będziesz spotykał się z notariuszem – przynajmniej tego Ci życzę ? Przy prowadzeniu działalności deweloperskiej okazało się, że w pewnym momencie rozwoju firmy nie byłem w stanie znaleźć czasu, który był potrzebny na uczestnictwo we wszystkich wymaganych aktach notarialnych. I tak już przy kilkudziesięciu nieruchomościach, które miałem sprzedać rocznie planowany czas na akty notarialne wyglądał mniej więcej tak:

umowa deweloperska – 1,5 godziny czytania + około 1 godziny na dojazd. Poza tym wszystkie umowy zawierane były z reguły w różnych terminach co wymagało odpowiedniego ustawiania dnia ażeby nie okazało się, że jakieś spotkanie czy także wydarzenie się przedłużyło a ja mógłbym spóźnić się na akt notarialny. umowa przyrzeczona – 1 godzina czytania. Tutaj udawało się umówić klientów ,hurtem” – czyli np. kontrahenta z tego samego osiedla podpisywali umowy po kolei poczynając od na przykład. poniedziałku ? , więc można dodać tylko około 15 minut średnio na dojazd i przerwy. Zwróć uwagę, że udział w samych umowach deweloperskich przy np. 25-ciu jednostkach sprzedażowych to ponad 62 godziny rozrzucone w różnorakich okresach czasu, a udział w umowach przyrzeczonych to omal 29 godzin – co daje przy 8-godzinnej dniówce – ponad 4 dni siedzenia w kancelarii notarialnej (!) – i to przy założeniu, że wszyscy klienci mogliby stanąć do aktu w zaproponowanych przeze mnie godzinach.

Reasumując: około 2 tygodni roboczych musiałbym spędzić w kancelarii podpisując umowy. Nie liczę tutaj aktów notarialnych dotyczących pozyskiwania nowych gruntów finansowych. A co z prowadzeniem firmy i z zarządzaniem realizacją inwestycji? Wszak to są aktualnie rzeczy na które muszę mieć najwięcej czasu.

Rozwiązaniem dla mnie okazało się powołanie pełnomocnika, który zawierał umowy o informacji z góry ustalonej. Ewentualne wymagane drobne zmiany odbywały się na podstawie telefonicznej konsultacji notariusza ze mną. Całkiem możliwe, że takie rozwiązanie będzie także odpowiednie dla Ciebie? Wszystko zależy od skali działalności, no i z całą pewnością od… Twojego nastawienia. Niektórzy nie są w stanie scedować na nikogo innego takich czynności w obawie przed brakiem 100% kontroli nad treścią zawieranych aktów notarialnych. Jak jest w Twoim przypadku? Myślę, że warto abyś na spokojnie to rozważył kancelaria notarialna bydgoszcz.

Jeżeli już już interesuje Cię zagadnienie działalności deweloperskiej to przeczytaj koniecznie mój inny wpis: Jak zostać deweloperem i zarabiać na budowie mieszkań a również Jak prowadzić inwestycje deweloperskie

Niemniej jednak od czego zacząć i co zrobić by dobrze wybrać kancelarię? Jak podpisywać akt notarialny oraz ponadto na co zwrócić uwagę we współpracy z notariuszem? Poniżej wiele zasad, które mogą ułatwić Ludzie zorientowanie się w tym dylematach.

Podczas sporządzania umów w formie aktu notarialnego mogą pojawić się w nich błędy. Różny może być ich kaliber – każdy z nich może jednak spowodować u nas niepotrzebny stres. Ma możliwość zdarzyć się literówka w nazwisku, która uniemożliwi dokonanie wpisu w księdze wieczystej, niemniej jednak może zdarzyć się też: złe zapisanie kwoty do zapłaty, numeru konta czy również błędne zsumowanie udziałów w gruncie, i tym podobne.

Konsekwencje błędów w akcie notarialnym mogą być bardzo kłopotliwe, niełatwe do naprawienia , a dodatkowo… bardzo kosztowne. Wyobraź sobie, że jesteś deweloperem i sprzedając lokalu mieszkalnego zapomniałeś o wpisaniu służebności regulujących dostęp do miejsc parkingowych czy do drogi, która miała być w zamierzeniu wspólnie użytkowana. Wyprostowanie takich sytuacji nie zawsze jest łatwą formalnością – niezależnie od tego kto nie dopilnował swoich obowiązków: notariusz czy inwestor. Warto więc przyłożyć się do dobrego zaplanowania aktu notarialnego ażeby zminimalizować ryzyko powstania błędów.

Masz zamysł nabyć mieszkanie mieszkalny na rynku pierwotnym? Przeczytaj mój wpis Czy zakup domu od dewelopera jest ryzykowny i zobacz na co warto zwrócić uwagę przy takiej transakcji.

Jak wyselekcjonować właściwego notariusza? Zacznijmy od początku. Warto zastanowić się, czy to takie istotne, ażeby posiadać ,swoją” kancelarię notarialną?

Po kilkunastu latach inwestowania i setkach zawartych aktów notarialnych jestem przekonany, że warto. Optymalnie jest posiadać dosłownie kilka zaprzyjaźnionych kancelarii. Oto dlaczego:

Po pierwsze będziesz miał większe sposobności aby ustalić dogodny termin aktu notarialnego. Jeżeli w jednej kancelarii będzie tłok, to może się okazać, że w tym samym czasie w innej są wolne terminy.

Po drugie niektórzy notariusze posiadają większe niż inni ich koledzy praktykę w pewnych aspektach działalności – np. u jednego notariusza lepiej będzie zawrzeć umowę korporacji a u innego podpisywać na przykład. umowy deweloperskie.

Notariusz jako osoba godna zaufania Warto zwrócić uwagę na to, abyś mógł w łatwy sposób porozumieć się z wybranym rejentem. Notariusz powinien być też osobą priorytetowo godną zaufania – zarówno dla Ciebie, jak i dla drugiej strony transakcji. Tylko w atmosferze wzajemnego zaufania możliwe jest dobre przeprowadzenie transakcji, szczególnie tych bardziej trudnych.

Elastyczność w zakresie ustalania terminów Warto wyselekcjonować takiego notariusza, który będzie gotowy by zrobić dla Ciebie akt notarialny też w niestandardowych godzinach. Może się zdarzyć, że sprzedający będą mogli stawić się w komplecie na przykład. wyłącznie w sobotę po południu, a nie każda tańszy notariusz bydgoszcz kancelaria zechce podjąć się sporządzenia aktu w takim terminie. Niestandardowe terminy najcześciej przydają się wówczas gdy sprzedawane są nieruchomości będące współwłasnością wielu osób – np. kilkudziesięciu. W większości przypadków są to jedne z bardziej opłacalnych transakcji jakie będziesz spinał.

Czy można negocjować cenę aktu notarialnego z notariuszem? Tak, jak najbardziej możesz negocjować stawkę wynagrodzenia notariusza – tzw. taksę notarialną. Niestety są oczywiste opłaty stałe – takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych czy opłaty za wpis do księgi wieczystej, na które nie masz żadnego wpływu, a które w większości umów sprzedaży będą konieczne do poniesienia.

Jak umówić się na zawarcie aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że to strona kupująca posiada prawo wyboru kancelarii notarialnej, w której odbędzie się transakcja. Jeżeli już więc masz plan zakupić nieruchomość to nie wahaj się wskazać swojej kancelarii do dokonania czynności.

Jadąc do znanej Inni ludzie kancelarii będziesz mógł skupić się na bardzo poważnych aspektach umowy, a nie zastanawiać się jak odkryć samą kancelarię czy również gdzie zaparkować auto.

Co dostarczyć notariuszowi przed aktem notarialnym? Przedtem postaraj się dostarczyć notariuszowi komplet potrzebnych mu informacji w czytelny sposób. Podaj spersonalizowane dane , co więcej informacje drugiej strony umowy, informacje nieruchomości – takie jak numer księgi wieczystej, numer działki, adres, itp. – dostarcz potrzebne dokumenty – takie jak zaświadczenie o przeznaczeniu, zaświadczenie o rewitalizacji, czy inne wymagane w danej transakcji jeśli taki obowiązek będzie spoczywał na Tobie.

Opisz też wszystkie ważne warunki umowy, którą chcesz zawrzeć – takie jak: – cena nieruchomości – warunki płatności – sposób i termin przekazania nieruchomości

Upewnij się przed aktem notarialnym, że druga strona umowy także dostarczyła komplet potrzebnych dokumentów.

Jak przygotować się do aktu notarialnego? Przygotuj sobie kartkę z numerem konta – zarówno w przypadku gdy sprzedajesz nieruchomość, ale także kiedy zawierasz umowę innego typu – np. warunkową – w wyniku której możesz spodziewać się przelewu zwrotnego.

Kto ponosi koszty aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że koszty aktu notarialnego ponosi kupujący. Więc jeśli już to Ty będziesz płatnikiem — nie zapomnij o zabraniu ze sobą odpowiedniej ilości kasy. Na 100% znacznie wygodniej będzie, jeżeli już będziesz mógł zapłacić za akt notarialny przelewem – na co także warto zwrócić uwagę dokonując wyboru stałej kancelarii do współpracy.

Jak zawrzeć akt notarialny? Jeżeli już już jesteś wzrokowcem – tak jak ja – to poproś notariusza o przygotowanie wydrukowanego aktu notarialnego dla siebie – tak, abyś mógł na bieżąco sprawdzać poprawność wszystkich zapisów. Zauważyłem że, gdy nie widzę samego aktu, a jedynie go słucham to po pewnym czasie wyłączam się i nie jestem w stanie stosownie wnikliwie kontrolować treści odczytywanych słów.

Muszę je po prostu widzieć.

Jeżeli masz podobnie, to poproś o swój egzemplarz i na bieżąco czytaj prawie każde zdanie które odczytuje notariusz. W ten metodę znacznie zwiększasz szanse na to, że wyłapiesz na tym etapie potencjalny błąd.

Jakie informacje warto wyjątkowo uważnie sprawdzić? Zwłaszcza gruntownie sprawdź spersonalizowane informacje osobowe, informacje nieruchomości, cenę sprzedaży , a oprócz tego termin zapłaty. W trakcie czytania aktu notarialnego sprawdź także uważnie dane konta bankowego, na które masz otrzymać zapłatę ceny nieruchomości.

No i wreszcie najważniejsze: upewnij się, że umowa którą zawierasz jest tą którą chcesz zawrzeć. W razie wątpliwości, jeżeli już nie są dla Ciebie jasne jakieś sformułowania czy także konstrukcja samej umowy, nie wahaj się prosić notariusza o wyjaśnienia. Ich udzielenie jest jego koniecznością. Musi on także upewnić się, że wiesz jaką umowę podpisujesz i że robisz to całkiem świadomie.

Jak bezpiecznie zapłacić za nieruchomość? Tutaj przypomina mi się historia transakcji pewnego znajomego:

W trakcie dystrybucji swojego mieszkania Marek spisał z kupującym akt notarialny w którym napisano, że cena za nieruchomość została zapłacona. Potem wyszli wspólnie z kancelarii i udali się do banku ażeby kupujący mógł wyprodukować przelew, ale okazało się, że zauważając na wczesną godzinę bank jest jeszcze zamknięty i będzie otwarty dopiero za godzinę. Kupujący zaproponował więc, że spotkają się za godzinę i wówczas wykona przelew. W tym momencie Marek poczuł się mocno niepewnie gdy wyobraził sobie siebie za godzinę jak samotnie stoi przed bankiem w oczekiwaniu na kupującego. Zaproponował zatem by się nie rozstawać i zaprosił kupującego na kawę gdzie wspólnie doczekali do otwarcia banku. Kontrahent wykonał przelew i transakcja zakończyła się pomyślnie.

Można jednakże łatwo wyobrazić sobie, że ta sytuacja skończyłaby się dramatycznie. Nieuczciwy kupujący mógłby wykorzystać fakt, że ma dokument potwierdzający dokonanie zapłaty za nieruchomość i mógłby zwyczajnie… pójść w własną stronę niezależnie od tego czy bank byłby zamknięty czy otwarty.

Dlatego warto umieszczać w akcie notarialnym zapisy zgodne z faktami. Jeśli umawiasz się, że kupujący zapłaci Kobiety i mężczyźni wszyscy najpóźniej w ciągu 3 dni przelewem – to właśnie w ten sposób to zapiszcie. Dosłownie jeżeli już macie zamiar udać się wspólnie do banku tuż po samym akcie notarialnym.

Sprzedajesz nieruchomość, a zapłatę masz zdobyć dopiero za jakiś czas? Zobacz jak możesz się zabezpieczyć – jeden ze sposobów opisuje Piotr we wpisie: Zadbaj o swoje bezpieczeństwo przy sprzedaży nieruchomości

Pamiętaj o tym, że niektórzy ludzie podpisują akt notarialny jeden raz w życiu więc wybierz kancelarię w któr

Dodaj komentarz