Zalety nowoczesnych technologii w budownictwie

Rozwój technologii sprawia, że dostępnych jest wiele nowych materiałów i urządzeń o właściwościach dotąd niespotykanych w budownictwie. Dziś zazwyczaj wykorzystuje się do zaprojektowania filarów bloczki betonowe, które znacznie skracają czas wznoszenia budynku, w porównaniu do wylewania tradycyjnych ław fundamentowych.

W nowych domach inwestorzy decydują się również wielokrotnie na wykorzystanie betonowych płyt zamiast tradycyjnej wylewki, umieszczając w nich w tej samej chwili przyłącza wszelkich niezbędnych instalacji i ogrzewanie podłogowe. Do przydatnych urządzeń, cieszących się narastającym powodzeniem, należą też rekuperatory, stosowane wraz z wentylacją mechaniczną. Umożliwiają one odzyskanie ciepła z ,zużytego” powietrza i jego ponowne wykorzystanie do ogrzania mieszkania, co pozwala ograniczyć koszty, priorytetowo w dalszej perspektywie.

Zalety rekuperacji

Wykorzystanie tej technologii stwarza, że do powierzchni mieszkalnych dostarczane jest świeże powietrze zewnętrzne – z mniejszą zawartością CO2 i wszelkich innych niepożądanych substancji, bez konieczności wietrzenia budynku. Dzięki temu można znacznie obniżyć wydatki ponoszone na ogrzewanie, ponieważ nie wyziębia się wnętrza zimą, gdy temperatury na zewnątrz sięgają kilkunastu bądź dosłownie kilkudziesięciu stopni poniżej zera.

Odzyskiwanie ciepła jest natomiast skuteczne jedynie wtedy, gdy cała instalacja jest stosownie zaizolowana. Nie może bowiem dojść do sytuacji, w której powietrze docierające do pomieszczeń traci temperaturę ,po drodze”, a więc w kanałach wentylacyjnych. W lecie dużą dochodem, jaką odnotowują właściciele domów wyposażonych w taki system, jest brak owadów, bowiem z dobrym skutkiem przepływ powietrza zapewnia system wentylacji mechanicznej – okna mogą pozostać zamknięte, a w domu ani przez chwilę nie będzie duszno.

Gdzie można obsługiwać wymienniki ciepła?

Stosowanie rekuperatorów staje się coraz popularniejsze zarówno w budynkach należących do firm/spółek/korporacji i instytucji, jak i w domach spersonalizowanych. Użytkowanie ich podczas projektowania przykładowo. piekarni ma możliwość przynieść wiele dochody gotówki, ze względu na wysokie temperatury występujące w procesie produkcyjnym. Dzięki temu znacznie obniży się wysokość rachunków, a inwestycja w szybkim czasie zacznie przynosić zysk (po wyrównaniu cen, poniesionych na instalację droższą od tradycyjnej). Dodatkowym wyróżnikiem jest chociażby rzadsza zapadalność pracowników na choroby związane z układem oddechowym , a ponadto sposobność starania się o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Rekuperatory – oraz cała związana z nimi centrala i jej najważniejszy element, wymienniki ciepła – w budynkach prywatnych są obowiązkową pozycją, jeżeli celem inwestora jest stworzenie tzw. domu pasywnego. Wymaga on minimalnego zużycia energii, co umożliwia usunąć tradycyjny system grzewczy, generujący znaczne koszty. Tego typu technologiom towarzyszą w ogromnej liczbie przypadków panele fotowoltaiczne, pomagające dostać prąd z promieni słonecznych.

Czego nie gwarantuje klimatyzacja ani ogrzewanie?

Czystość powietrza we wnętrzach, w których ma miejsce odzyskiwanie ciepła, nie jest możliwa do osiągnięcia w pomieszczeniach wyposażonych w klimatyzatory bądź tradycyjne ogrzewanie. Jest to doskonała technologia dla wszystkich tych, którzy borykają się ze schorzeniami układu oddechowego, cierpią na astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli itd. Ze względu na to, że ten rodzaj wentylacji nie wymaga otwierania okien, wyposażony w nią lokal mieszkalny wolny jest od kurzu, pyłów, hałasu i owadów.

Czy wymienniki ciepła są opłacalną inwestycją?

Odpowiedzią na to pytanie niech będą rosnące ceny gazu, który w wielu domach służy za zasadnicze paliwo do centralnego ogrzewania. Ciężko precyzyjnie przewidzieć tempo, w jakim będą się one przekształcać, jednakże trend wzrostowy jest omal oczywisty. Rekuperacja to zmniejszenie cen ogrzewania i większy wygodę domowników, którzy będą posiadać zapewniony nieustanny dostęp do świeżego powietrza. Pozwoli to dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.

Dodaj komentarz